o serveri |
Nájdete tu informácie o snoch a ich výklady, zverokruh, ľudové pranostiky a pod. V databáze snáru je momentáľne 5911 slov. Server je rozdelený do viacero častí a z niektorých je možné poslať články e-mailom na zadanú adresu. |
snár - vyhľadávanie významu snov zverokruh - znamenia zverokruhu a informácie o nich kalendár - hľadanie v Slovenskom a Českom kalendári fórum - dizkusné fórum, zaujímave príspevky ľudové pranostiky - zaujímavosti z ľudových pranostík linky - zaujímavé odkazy na iné stránky chat - chatroom pre pokecanie on-line |
|
|
|
Od tej doby, čo ľudské pokolenie začalo žiť na zemeguli, začalo aj snívať. Ľudia v pradávnych dobách verili, že sny pochádzajú od bohov, ktorí v sne oznamovali ľudom svoju vôľu. A čo dnešný ľudia? Neželajú si aby sa im prisnilo napr. O mŕtvom otcovi, nebohom manželovi apod.. Prečo? Ľudom sa nasnívalo veľa. Sny bývali nejasné. Preto ich bolo treba vysvetľovať. Z mnohých a mnohých skúseností sa tvorilo pozvoľne obecné pravidlo. Vzniklo umenie vykladačov snov, ktorí pestovali vykladačskú vedu. Zo zápisov vykladačov snov vznikli snáre, latinsky somniaria, knihy v ktorých sa vysvetľujú sny.
Prvý známy vykladač snov bol Sokratov vrstovník Aténčan Antifón. Mladší Panyasis z Halikarnassu napísal o snoch dve obsiahle knihy, v ktorých rozdelil sny na určité druhy.
Alexandra Veľkého (356-323 pred n.l.) najmodernejšieho panovníka helénskeho sveta, sprevádzal na jeho výpravách Arisandros z Telmessy, spisovateľ snára.
Prvý snár, ktorý sa ľudstvu zachoval a stal sa základom ďalších prác, napísal Artimidóros z Efezu, ktorý žil v druhej polovici II. storočia n.l.. Jeho snár zostáva zo štyroch kníh o snoch a ich výkladoch.
Vo vykladaní snov vynikli Arabi, ktorí vypestovali vykladateľstvo snov na tajnú vedu "ilm et tabir". Sirinov snár podával aj také rady, ako oživiť zabudnuté sny.
Z orientálnych snárov čerpali všetky snáre po celé stáročia a čerpajú z nich dodnes. Zvláštnej obľube sa tešil Slaidov snár, ktorý bol zaiste základom pre najstarší český snár, ktorý pre kráľa Václava IV. (1361-1419) napísal Vavřinec z Březové. |